Spacer po mieście Toruń

Toruń to idealne miejsce na krótki wyjazd na weekend. Słusznie kojarzy się wszystkim z Kopernikiem oraz piernikiem, a atmosferą oraz widokami skutecznie może konkurować z Krakowem. Jeśli jeszcze tam nie byliście, zdecydowanie trzeba wykorzystać okazję, aby poznać miasto położone pomiędzy Kujawami a Pomorzem. Dwa dni wystarczą, by odwiedzić najciekawsze miejsca oraz wczuć się w średniowieczny toruński klimat. Co warto zobaczyć w Toruniu? Oto mój subiektywny wybór najlepszych atrakcji dostępnych dla każdego.

Co warto zobaczyć w Toruniu? Uliczki Starego Miasta!

 

Stare Miasto w Toruniu – wszystko w jednym miejscu

Starówka w Toruniu jest niezwykle urokliwa. Wyjątkowy charakter tego miejsca doceniono, przyznając jej tytuł jednego z siedmiu cudów Polski. Znalazła się też w rankingu National Geographic trzydziestu najpiękniejszych miejsc na świecie, a przede wszystkim wpisano ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chociaż nie jest bardzo duża, w ciągu dnia zachęca do leniwych przechadzek, zaś wieczorem ożywa życiem nocnym nie tylko dla turystów. W jej obrębie zlokalizowane są wszystkie najbardziej promowane atrakcje miasta, co pozwala zobaczyć wiele w krótkim czasie, bez konieczności tracenia dnia na uciążliwe dojazdy. Nawet krótki spacer daje szansę, aby na chwilę przenieść się w czasie. Większa część Starego Miasta to bowiem dobrze zachowane średniowieczne kamienice, pośród których warto się na chwilę zgubić. Z powodzeniem można spędzić pomiędzy nimi całe dwa dni, odwiedzając po kolei muzea, planetarium oraz sklep z piernikami.
Spacer po mieście Toruń

Okna na Starówce w Toruniu

Piesek w Toruniu

Najlepiej Stare Miasto w Toruniu prezentuje się z góry. Aby móc się mu przyglądać z tej perspektywy, wystarczy wspiąć się na wieżę Ratusza, znajdującego się w samym centrum starówki. Czeka nas stamtąd widok nie tylko na kamieniczki, ale też na Wisłę oraz nowsze części miasta, do których w ciągu jednego weekendu nie ma czasu się wybrać.

Pomnik Kopernika zaraz obok Ratusza

Widok z wieży ratuszowej w Toruniu

Widok na Stare Miasto w Toruniu

Wieża Ratuszowa w Toruniu
  • bilety: 13 zł normalny/ 9 zł ulgowy
  • na zwiedzania potrzebujesz 30 min

 

Planetarium w Toruniu – gwiazdy o każdej porze dnia

Chociaż planetarium w Toruniu nie należy do najmłodszych, a jakość pokazu jest niższa niż w konkurencyjnym obiekcie w Warszawie, warto wybrać się tam, aby wczuć się na chwilę w świat, który zgłębiał wiele wieków wcześniej Kopernik. Pokaz odkrywający tajemnice gwiazdozbiorów, planet oraz galaktyk na pewno spodoba się zarówno maluchom, jak i dorosłym. Zdecydowanie każdy powinien chociaż raz wybrać się do planetarium, gdyż to niesamowita szansa na spojrzenie na życie z zupełnie innej perspektywy niż zwykle. Świadomość tego, w jak małym ułamku makrokosmosu toczy się na co dzień nasza rzeczywistość, pozwala z dystansem spojrzeć na pojawiające się wyzwania, a trochę abstrakcyjne treści na pewno wzbudzą ciekawość i kreatywność. Bo kto nie lubi się czasem zastanowić nad tym, czy oprócz nas nie żyją gdzieś jeszcze we wszechświecie inne istoty podobne do nas? 😉

Planetarium w Toruniu

Planetarium w Toruniu
  • bilety: 13 zł (można zarezerwować na 7 dni do przodu poprzez stronę
    http://planetarium.torun.pl, na której znajduje się aktualny repertuar)
  • czas trwania pokazu to 40 minut

 

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika – pasja do podróżowania w 800 eksponatach

Wystawa na pierwszym piętrze Muzeum Podróżników

Muzeum Podróżników, chociaż działa już od piętnastu lat, jest dużo mniej popularne niż znajdujące się zaraz obok Planetarium. Fakt, że zostało ono założone przez jedną z najbardziej znanych podróżniczek w Polsce, powoduje jednak, że każdy, kto kiedykolwiek marzył o podróżach w nieznane, powinien wybrać się tam nawet z czystej ciekawości. Na trzech piętrach jednej z kamienic na starówce czeka na nas ponad osiemset eksponatów z różnych części świata, zgromadzonych w czasie podróży Elżbiety Dzikowskiej i Tony’ego Halika. W dobie interaktywnych wystaw klasyczne ekspozycje z wieloma tablicami informacyjnymi mogą wydać się zbyt mało wciągające, ale biorąc pod uwagę, że to jedyne muzeum o takiej tematyce w Polsce, trzeba skorzystać z okazji i zajrzeć tam zaraz po pokazie w Planetarium.

Ekspozycja w Muzeum Podróżników

Torba podróżnicza w Muzeum Tony'ego Halika

Muzeum Podróżników w Toruniu

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
  • Bilet normalny 10 zł/ulgowy
    (w środę wejście jest bezpłatne)
  • zwiedzanie zajmuje około 1,5 godziny

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu?

Na koniec zostawiłam prawdziwe smaczki Torunia, czyli Żywe Muzeum Piernika oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. Obydwa pozwalają poznać historię wyrobu tych słodkości, ale w zupełnie inny sposób. Jeśli nie wiecie, które z nich wybrać sprawdźcie wpis dedykowany wyłącznie toruńskim pierniczkom. Dowiecie się z niego między innymi, do którego z muzeów lepiej wybrać się z dzieckiem, na jakie atrakcje możecie liczyć w środku oraz gdzie warto kupić pamiątkowe pierniki z Torunia.

Tradycyjne pierniki z Torunia