Pamiętam dzień, kiedy uznałam, że nie chcę pracować dla kogoś. Miałam wtedy mniej więcej piętnaście lat i o rynku pracy wiedziałam bardzo niewiele. Już wtedy jednak przerażało mnie to, że miałabym spędzać w biurze kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Uczyłam się indywidualnie, sama organizując sobie dzień w szkole i trudno mi było sobie wyobrazić, że nagle ktoś będzie mówił mi, co i jak mam robić. Z biegiem lat tylko upewniam się w tym, że chodzenie do tradycyjnej pracy mnie przeraża, dlatego z ulgą wspominam moment, w którym dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak freelancing, a do tego staje się coraz popularniejszym i chętnie wybieranym przez wiele osób modelem zarabiania.

Książki dla freelancera – co polecam?

Mimo nieustającej mody na pracę z dowolnego miejsca na świecie, na polskim rynku długo brakowało materiałów, które tłumaczyłyby, na czym polega istota pracy jako wolny strzelec. Od niedawna coś się jednak ruszyło i freelancerzy zaczęli chętniej dzielić się swoją wiedzą. Dzisiaj chciałam Wam polecić trzy pozycje, które powinien przeczytać każdy, kto chciałby pracować zdalnie lub już pracuje na własny rachunek jako freelancer!

Zostań freelancerem: Praca zdalna od A do Z

“Zostań freelancerem” to książka, którą polecam wszystkim tym, którzy są na samym początku przygody z freelancingiem i nie do końca wiedzą, na czym to właściwie polega. Jak sam tytuł wskazuje, autorka przeprowadza nas od etapu zupełnej niewiedzy do tego, w którym bez większych obaw możemy zacząć zarobkową działalność w sieci. Podrzuca zestawienie zawodów, które można wykonywać, nie wychodząc z domu, omawia wady i zalety pracy zdalnej, organizowanie przestrzeni oraz czasu pracy, sposoby poszukiwania oraz wyceniania zleceń, komunikację oraz aspekty formalne rozliczeń z klientami, a także dotyka zagadnienia zakładania własnej działalności gospodarczej i umiejętności motywowania się do pracy. Dodatkową zaletą książki są też krótkie wypowiedzi osób działających w sieci, dzięki którym można znaleźć namiar na inspirujące blogi.

W książce znajdują się między innymi odpowiedzi na pytania:
 •  czy nadajesz się na freelancera?
 •  jak dostać pierwsze zlecenie?
 •  kiedy podnosić ceny za usługi?
 •  jak się zmobilizować do pracy w domu?

Książkę polecam głównie osobom, które dopiero myślą o pracy zdalnej. Tym, którzy już od jakiegoś czasu zarabiają w taki sposób, niektóre porady mogą wydać się zbyt oczywiste.

Dostępna jest wyłącznie w sklepie on-line autorski.

Kierunek freelance: sukces na własnych zasadach

„Kierunek: Freelance” to książka poruszająca tematykę freelancingu dużo dogłębniej niż poprzednia, ale również ma charakter poradnika. W pierwszej części publikacji autorka omawia początki na freelansie, dotykając tematu łączenia pracy zdalnej z pracą na etacie oraz formalnych aspektów prowadzenia firmy. Skutecznie zachęca również do refleksji nad tym, czy na pewno chcemy zarabiać na pasji oraz jakie są cele naszej działalności. W dalszej części poświęca sporo uwagi budowaniu marki, zarówno pod względem wizerunku w sieci, jak i komunikacji w social mediach. Ostatni rozdział skupiony jest już scricte na pracy freelancera: poszukiwaniu zleceń, wycenie pracy, współpracy z klientami oraz zarządzaniu sobą w czasie.

Książka odpowie wam między innymi na pytania:
 • czy lepiej pracować pod swoim nazwiskiem, czy pod marką?
 • jak zdefiniować i poszukiwać klientów?
 • co robić, kiedy brakuje nam klientów?
 • jak ustalić cele freelancerskiej działalności?

Mogę ją z czystym sercem polecić zarówno osobom, które są dopiero na początku swojej przygody z freelancem, jak i tym, którzy od jakiegoś czasu pracują zdalnie.

Książka dostępna jest TUTAJ 🙂

Wolny strzelec: Moja historia od etatowca do freelancera

W przeciwieństwie do pozostałych, ta książka wpadła w moje ręce zupełnie przypadkiem. Zapewne dlatego, że pisana jest przez autora, który nie jest blogerem, a co za tym idzie, nie reklamuje się tak mocno w sieci. Jest za to tłumaczem przysięgłym o bogatym doświadczeniu zawodowym, obsługującym jako freelancer międzynarodowe firmy i duże polskie przedsiębiorstwa. To odróżnia go od autorek dwóch wyżej wymienionych pozycji, które kierują swoje usługi głównie do małych przedsiębiorców. Ze względu na praktykę w „dużym biznesie”, autor podchodzi do tych samych problemów pracy z domu z trochę innej perspektywy.

W książce znajdziemy między innymi odpowiedzi na pytania:
 • czym się różni freelancing od telepracy?
 • jak kontrolować przepływ pieniędzy w firmie?
 • jak dbać o marketing?
 • co zrobić, kiedy dostaliśmy większe zlecenie, niż jesteśmy w stanie wykonać?
 • jak negocjować wynagrodzenie?
 • jak zarobić więcej za tę samą pracę?

Jej minusem jest to, że w treści zrezygnowano z podtytułów, wyliczeń i podkreśleń, które uwydatniłyby poradnikowy charakter publikacji. Warto więc siąść do niej z ołówkiem lub kolorowymi długopisami w ręce. Pozycję polecam przede wszystkim osobom, które do tej pory wypracowały sobie pozycję w pracy etatowej, a tym samym są specjalistami w jakiejś dziedzinie, czują się obyci w świecie biznesu i z takim zapleczem chcą rozpocząć działalność na własny rachunek. Będzie przydatna również dla tych, którzy już pracują jako freelancerzy.

Książkę możecie zamówić TUTAJ!

Kurs on-line Akademia FreelancerPro

Jeśli wiecie, już z czym wiąże się praca jako freelancer, mogę wam z czystym sercem polecić również kurs dla osób pracujących zdalnie. Jest to w tej chwili jedyny taki kurs na rynku. Sama biorę udział w jego pierwszej edycji i nie raz okazał się bardzo pomocny. Akademia FreelancerPro w pewnym sensie jest powtórzeniem wszystkiego tego, co można przeczytać w wyżej wymienionych książkach, ale dodatkowo je rozszerza i daje bardzo fajne narzędzia do tego, aby krok po kroku zastosować zdobytą wiedzę w naszej działalności.

Kurs pomoże wam między innymi znaleźć odpowiedzi na pytania:
 • jak zbudować personę klienta docelowego?
 • jak znaleźć niszę dla działalności?
 • jak zbudować markę osobistą i jak nad nią pracować?
 • jak adekwatnie wyceniać swoją pracę?

Dla mnie jest nieocenionym wsparciem w mojej aktualnej pracy nad kilkoma projektami.
Znajdziecie go TUTAJ, ale druga edycja dostępna jest sprzedaży tylko do 14 września, także warto od razu do niego zajrzeć!

Wiem, że do tej pory na blogu nie było nic na temat freelancingu, ale na pewno pojawi się tu więcej takich treści, przede wszystkim dlatego, że praca zdalna daje szansę na dużo częstsze i bardziej ekonomiczne podróżowanie, o którym wiem, że sporo z Was marzy, ale również satysfakcję z samodzielnego rozwoju. Jeśli nigdy wcześniej nie interesowaliście się taką formą zarabiania, to również polecam zajrzeć do książek 🙂