Jeśli śledzicie podróżnicze profile na Instagramie, na pewno rzuciło Wam się w oczy Cinque Terre. Pięć słynnych miasteczek Ligurii przyciąga rocznie tysiące ludzi zakochanych w kolorowych domkach. Jeśli też zdecydowaliście się na zobaczenie ich na żywo, z pewnością potrzebujecie kilku konkretnych danych na temat organizacji wyjazdu. Zebrałam więc tutaj w pigułce najważniejsze informacje dotyczące Cinque Terre: jak dojechać, gdzie spać i jak się poruszać po miasteczkach. Wszystko, co najważniejsze, w jednym miejscu!

Cinque Terre – jak dojechać do pięciu miasteczek?

Cinque Terre – dojazd z Pizy

Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do Cinque Terre jest dojazd z Pizy. Do samej Pizy bez problemu dolecimy samolotem z wielu miast Polski. Szczególnie kuszące są ceny biletów, które z powodzeniem można kupić już od około 200 zł. Dodatkową zaletą jest fakt, że lotnisko w Pizie położone jest w samym mieście, dlatego nie musimy do biletu doliczać wysokich kosztów dojazdu, jak to zwykle bywa w przypadku tanich linii lotniczych. Bezpośrednie połączenia oferuje Ryanair z Krakowa, Modlina oraz Gdańska.

Z lotniska na dworzec główny w Pizie dostaniemy się już w kilka minut dzięki Pisa Mover, czyli bezzałogowej kolejce miejskiej. Jeździ ona co około dziesięć minut, a jej aktualny rozkład sprawdzicie TUTAJ. Bilety dostępne są w automatach przy samym wejściu do kolejki.

Cinque Terre – jak dojechać z Pizy?

Z Pizy do Cinque Terre najlepiej dostać się pociągiem. Przejazd do położonej zaraz obok Cinque Terre La Spezi trwa około godziny. Bilety na pociąg kupicie online na TEJ stronie  albo w kasie lub w jednym z automatów na dworcu głównym. Do wyboru macie pociągi regionalne oraz międzymiastowe. Wybierając te pierwsze, zaoszczędzicie kilka euro.

Cinque Terre – jak dojechać z La Spezia?

Z La Spezia dojedziecie do Cinque Terre pociągiem, autobusem lub popłyniecie łodzią. Jest to więc świetna baza wypadowa do zwiedzania pięciu miasteczek, a także oddalonego o godzinę drogi autobusem Portovenere.

Cinque Terre – dojazd samochodem

Jeśli Cinque Terre jest tylko jednym z kilku punktów na objazdówce po Włoszech, zapewne będziemy chcieli dostać się tam samochodem. Zasadniczo jednak dojazd samochodem do Cinque Terre nie jest to dobry pomysł. Malutkie miasteczka wbite pomiędzy wzgórza mają bardzo ograniczoną ilość miejsc parkingowych. Znalezienie jakiegokolwiek wolnego jest więc praktycznie niewykonalne. Na terenie Cinque Terre nie ma też żadnych stacji benzynowych. Ponadto droga między miasteczkami jest kręta i wąska, a co za tym idzie, nie do końca bezpieczna. Najogólniej mówiąc, miasta nie są przystosowane do ruchu samochodowego. Najlepiej więc zostawić samochód na parkingu pod dworcem La Spezia Centrale lub alternatywnie w Levanto.

Cinque Terre card czy Cinque Terre train card – jak zwiedzać?

Obszar Cinque Terre to park narodowy, a co za tym idzie, obowiązują w nim pewne ograniczenia dotyczące poruszania się. W praktyce oznacza to tyle, że aby swobodnie przemieszczać się po miasteczkach z wykorzystaniem lokalnych środków transportu, musimy wykupić kartę wstępu na ich teren. Do wyboru mamy Cinque Terre Trekking Card oraz Cinque Terre Tain Card. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwiema kartami jest to, że jedna zawiera bilet na pociągi jeżdżące pomiędzy miasteczkami od La Spezia aż po Levanto, a druga pozwala się poruszać jedynie pieszo oraz autobusami. Karty można zakupić na dworcu w La Spezia, jednak żeby uniknąć kolejek, najlepiej zrobić to online na TEJ stronie. Karty dostępne są w wariantach jedno, dwu lub trzy dniowych.

Cinque Terre – bilety

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakupienie Cinque Terre Train Card. Bardzo duża ilość turystów powoduje bowiem, że czekanie na autobus może być dość uciążliwe. Pociągi natomiast jeżdżą regularnie co około pół godziny od samego rana do późnych godzin wieczornych. Czas przejazdu nimi jest bardzo krótki. Pomiędzy położonymi obok siebie miastami jedzie się zaledwie kilka minut. Czas przejazdu między skrajnie ulokowanymi Riomaggiore a Monterosso Al Mare zajmuje więc zaledwie kilkanaście minut.

Alternatywnym wyjściem może być zakupienie Cinque Terre Trekking Card i dokupienie dodatkowo transportu wodnego. Trzeba jednak pamiętać, że łódką nie dostaniemy się do Cornigli, bo nie ma dostępu do wody. Zaletą poruszania się pomiędzy miastami po wodzie jest jednak możliwość podziwiania miasteczek z zupełnie innej perspektywy. To bowiem głównie z poziomu wody robione są typowo pocztówkowe zdjęcia miasteczek. Wariant taki jest jednak znacznie droższy.

Najtańszym rozwiązaniem jest wykupienie rejsu statkiem wycieczkowym. Do wyboru są bilety całodniowe lub bilety na przepłynięcie między określonymi miasteczkami, które można zakupić w kasach w miasteczkach. W takiej formie możecie dostać się również z Cinque Terre do La Spezia, a nawet do Portovenere. Dokładny rozkład statków oraz cennik znajdziecie na TEJ stronie.

Typowe statki wycieczkowe w sezonie są zdecydowanie przepełnione turystami, dlatego, jeśli szukacie większego komfortu, możecie zdecydować się na taksówki wodne. Koszt przepłynięcia nimi między dwoma miastami wynosi od około 5 do 15 euro za osobę. Oczywiście w sezonie, ze względu na niższe możliwości negocjacyjne, ceny te mogą być wyższe. Taksówki dostępne są w portach “od ręki”, ale możemy się również umówić na odbiór nas o konkretnej godzinie. Jest to jednak typowa forma szybkiego transportu, a nie sposób na spokojne porobienie zdjęć miasteczek.

Cinque Terre – Lazurowa Ścieżka, Ścieżka Miłości i inne sposoby na przejście pieszo

Między miasteczkami teoretycznie można poruszać się również pieszo, ale w praktyce jest to bardzo utrudnione. Jeszcze kilka lat temu wszystkie miasteczka Cinque Terre łączyła ścieżka, tzw. coastal trail, biegnąca wzdłuż linii brzegowej. Aktualnie jednak większa część tej drogi jest zamknięta. W maju 2019 roku otwarta była wyłącznie Lazurowa Ścieżka pomiędzy Monterosso Al Mar a Vernazzą. Jeśli jednak czytasz ten wpis jakiś czas później, możliwe, że nawet ona jest nieczynna. Jeżeli jednak któraś ze ścieżek jest otwarta, a zostajesz w Cinque Terre dłużej niż jeden dzień, warto się nią przejść.

Władze miasteczek nie śpieszą się z wyremontowaniem całej drogi i nawet mieszańcy mówili nam, że nie wierzą, żeby cały coastal trail kiedyś znów były otwarty. Nie próbuj też jakoś obchodzić tego zakazu. Z wody widać, że drogi są pozrywane w wielu miejscach, więc po prostu nie da się ich przejść. Między miastami można natomiast poruszałeś się pieszo przez góry. Jest to jednak już typowy trekking i wędrówka przeznaczona dla osób, które w Cinque Terre zostają na dłużej niż kilka dni. Aktualne informacje na temat tras otrzymacie w punkcie informacji oraz na stronie parku.

Cinque Terre – gdzie nocować?

Przed boomem turystycznym wielu Włochów przyjeżdżało do Cinque Terre na kilkutygodniowy odpoczynek. Dzisiaj niestety mało kto się na to decyduje. Ze względu na ogromną popularność tego miejsca, ceny znacznie wzrosły od tego czasu. Znalezienie pokoju w przystępnej cenie w którymś z pięciu miasteczek jest więc sporym wyzwaniem. Większość kwater kosztuje niemało, a ich standard w stosunku do ceny pozostawia co niego do życzenia. Wysokie ceny noclegu oraz trudności z dojazdem samochodem powodują, że większość osób decyduje się na spanie w przyległych do Cinque Terre miasteczkach. Najlepszymi punktami wypadowymi są zdecydowanie La Spezia lub Levanto.

My zatrzymaliśmy się w jednym z odnowionych mieszkań w La Spezia zaraz nieopodal dworca centralnego, aby móc szybko dostać się do Cinque Terre. To sprawdzony nocleg i z pewnością mogę go polecić.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Wam zaplanować zwiedzanie Cinque Terre 🙂 Jeśli macie jakieś pytania, śmiało piszcie w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć. Zajrzyjcie też do wpisu o tym, co robić w Cinque Terre!

Jeśli nie chcecie przegapić nowych artykułów, śledźcie mnie na Instagramie. Tam zawsze wrzucam informacje o najnowszych wpisach i zdjęcia, na które nie ma miejsca na blogu 😉