Wydmy, puszcze, parki narodowe – to tylko przykłady niesamowitej natury, którą może pochwalić się Podlasie. Atrakcje wciąż jeszcze nie zadeptane przez turystykę, rozlewiska Biebrzy i Narwii, będące domem dla tysięcy gatunków zwierząt i zmieniające się z każdą porą roku krajobrazy, zdecydowanie zasługują na większe zainteresowanie. Co warto zobaczyć na Podlasiu? Sprawdźcie wyjątkowe, bliskie natury atrakcje! Podlasie nie raz zaskoczy Was dzikością i bogactwem środowiska naturalnego!

Podlasie – atrakcje #1 Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce, więc nie sposób obejść go całego w jeden weekend. Przechadzki dodatkowo skutecznie utrudniają tymczasowo podmokłe tereny, przez które ciężko przejść bez odpowiedniego ubioru, w szczególności długich kaloszy.

Charakterystyczne dla parku są jednak położone w wielu miejscach drewniane kładki, po których bez problemu może przejść każdy. Najbardziej znana jest kładka przy Rezerwacie Czerwone Bagno, na którą dojdziecie szlakiem rozpoczynającym się przy leśniczówce Grzędy. Taka trasa zajmie Wam około dwóch godzin.

Dwie równie popularne ścieżki to Długa Luka oraz Grobla Honczarowska, które zaczynają się zaraz przy Carskiej Drodze, zwanej Łosiostradą. Z łatwością dojedziecie więc do nich samochodem. Przejście Długiej Luki nie zajmie Wam więcej jak dwadzieścia minut. Do Grobli Honczarowskiej trzeba podejść trochę dalej. Dojście do wieży widokowej i z powrotem zajmuje około godziny.

Warto wiedzieć…

 • Jadąc Carską Drogą terotycznie można napotkać łosia. Jeśli chcecie jednak obserwować zwierzęta, to zdecydowanie trzeba pojawić się w tych okolicach wczesnym rankiem lub popołudniem.
 • Latem na Grobli Honczarowskiej niemiłosiernie przeszkadzają muchy….

Podlasie – atrakcje #2 Góra Strękowa

Góra Strękowa to wieś położona na obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego, znana z jednego z niewielu wzgórzy w okolicach o nazwie Wzgórze 126, z którego rozciąga się widok na rozlewiska Biebrzy i Narwii. Na wzgórzu pochowany został kpt. Regins, który w czasie wojny poświęcił w tym miejscu życie, chcąc powstrzymać natarcie niemieckich żołnierzy. Dzisiaj to jednak przede wszystkim punkt widokowy, chociaż żeby zobaczyć pocztówkowe podlaskie krajobrazy, będzicie raczej potrzebować drona.

Warto wiedzieć...

 • Góra Strękowa to nie to samo, co Strękowa Góra. To dwie różne położone blisko siebie wsie.
 • Na wzgórze 126 można wjechać samochodem.

Podlasie – atrakcje #3 Wydmy Grądów – Woniecko

Co jeszcze do zaoferowania ma zasilane naturą Podlasie? Atrakcją mało znaną, a przez to pewnym zaskoczeniem są wydmy znajdujące się w okolicach wsi Grądów – Woniecko. Pozostawił je po sobie wycofujący się lądolód, a archeologowie do dzisiaj znajdują w nich części naczyń oraz narzędzi z czasów neolitu. Najstarsze pochodzą prawdopodobnie z okresu 8-5 tysięcy lat p.n.e. Zaraz obok piaskowych hałd przepływa Narew, a nad jej brzegiem przygotowana jest mini ścieżka edukacyjna oraz miejsce na odpoczynek i posiłek.

Warto wiedzieć…

 • Praktycznie pod same wydmy dojedziecie samochodem.
 • Chodzenie po wydmach przyczynia się do zaburzania ich ekosystemu, dlatego nie jest to zalecane. Niestety przeczytałam o tym, jak już zrobiliśmy zdjęcia. Tak wiem, wielka piaskownica kusi 😉

Podlasie – atrakcje #4 Narwiński Park Narodowy

Narwiński Park Narodowy znany jest przede wszystkim z kładki, łączącej Śliwno i Waniewo, którą przecinają pływające, przeciągane platformy. Pozwalają one szybko pokonać rozlewające się odnogi Narwi. Kładka ma kilometr długości, a jej przejście w dwie strony nie zajmuje więcej niż godzinę. Okolice te zamieszkują liczne gatunki zwierząt, jednak nie sposób zobaczyć ich podczas zwykłej przechadzki w ciągu dnia.

Warto wiedzieć…

 • Pod samą kładkę dojedziecie samochodem. Samochód zaparkujecie zarówno od strony Śliwna, jak i Waniewa.
 • Wejście na obszar Parku jest płatne, ale podczas naszego pobytu kasa była zamknięta. Bilet kupowaliśmy więc online.
 • Pozostały obszar Narwińskiego Parku Narodowego trudno zwiedzać, ze względu na to, że są to tereny zalewowe. Jeśli macie więcej czasu, warto zdecydować się spływ kajakowy po Narwii, aby najpełniej skorzystać z uroków tego miejsca.

Podlasie – atrakcje #5 Puszcza Knyszyńska

Puszcza Knyszyńska to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, na którego terenie znajduje się ponad dwadzieścia rezerwatów przyrody. Szczególnie wartym uwagi miejscem jest Rozlewisko Sianożątka oraz położony nieopodal zbiornik Wyżary z leśną galerią pod nazwą Drugie Życie Drzew.

Rozlewisko Sianożątka ma naprawdę magiczny klimat i jest jednym z tych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć na Podlasiu, jeśli lubicie być blisko natury. Uroku dodaje mu wchodząca wgłąb rozlewiska kładka zakończona pomostem. Kilkanaście minut spaceru dalej położony jest natomiast zbiornik Wyżary, a przy nim ścieżka edukacyjna, którą, po pokonaniu dwóch kładek, dojdziecie do leśnej galerii.

Galeria Drugie Życie Drzew stworzona została w ramach terapii osób chorych na stwardnienie rozsiane przy wsparciu studentów ASP. Rzeźby są niecodzienne i warte obejrzenia, jednak jest ich zaledwie kilka. Ich stan również nie jest idealny, a z biegiem czasu zapewne jeszcze się pogorszy. Znajdują się bardzo blisko zbiornika Wyżary.

Warto wiedzieć…

 • W zbiorniku Wyżary nie można się kąpać, gdyż zamieszkują go sumy. Nie popływacie też w Sianożątkach, gdyż bagno to jest mocno zarośnięte.
 • Przy Wyżarach jest wiata, w której można nawet rozpalić ognisko oraz pomost do łowienia ryb.
 • Do zbiornika Wyżary oraz Sianożątek prowadzi szeroka droga, na której z powodzeniem zmieściłby się samochód. Przy drodze stoi jednak zakaz wjazdu, dlatego powinniście zaplanować sobie więcej czasu na dojście do atrakcji. Przejście wszystkiego to około 10 km.

Odwiedzając Puszczę Knyszyńską spaliśmy w Domu Andrzeja. Jeśli szukacie noclegu, jest to dobra baza wypadowa na wycieczki po okolicy. Znajdziecie ją TUTAJ.

W Puszczy Knyszyńskiej zainteresował mnie jeszcze Rezerwat Przyrody Krzemianka ze ścieżką edukacyjną i to tam wybrałabym się, gdybyśmy mieli więcej czasu.

Podlasie – atrakcje blisko natury, które jeszcze warto zobaczyć

Co jeszcze skrywa naturalne Podlasie? Atrakcja, której tu nie opisałam to z pewnością Białowieski Park Narodowy, w którym dziko żyją żubry, będące symbolem regionu. Podlasie to jednak bardzo duży obszar i nie sposób zobaczyć wszystkiego na raz.

Planując zwiedzanie pamiętacie, aby dać sobie wystarczająco dużo czasu na każde z tych miejsc. Tak naprawdę w każdym z parków, podobnie jak w Puszczy Knyszyńskiej można z powodzeniem spędzić cały weekend 🙂