Belem to jedna z kilku dzielnic, których zwiedzanie oferuje Lizbona. Co warto zobaczyć w tej części miasta? Jest tu kilka punktów, których odwiedzenie to takie must see podczas pobytu w stolicy Portugalii. Chociaż Belem nie jest tak urokliwe i sentymalnalne, jak Alfama, warto poświęcić na tę część Lizbony jeden dzień. Czego nie możecie przegapić w tych okolicach? Na pewno słodkich pasteis de nata! Czego jeszcze? Czytajcie dalej!

Lizbona - dzielnica Belem - co zobaczyć

Sprawdź też: Co zobaczyć na Maderze – portugalskiej Wyspie Wiecznej Wiosny!

1. Lizbona – co warto zobaczyć ? #Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos)

Monastyr Hieronimitów to podobno jeden z najpiękniejszych kościołów w całej Portugalii. Powstał na początku XVI wieku, a od 1983 roku wpisany jest na listę UNESCO. Reprezentuje charakterystyczny dla portugalskiej architektury styl manueliński, który łączy w sobie elementy gotyckie oraz renesansowe. Jego wielkość, szczegółowość dekoracji oraz niewątpliwe piękno podkreślają potęgę Portugalii w czasach Wielkich Odkryć Geograficznych.

Dzisiaj to miejsce bardzo turystyczne, chociaż niepozbawione magii. Największe wrażenie zdecydowanie robi dziedziniec z dekoracyjnymi krużgankami, po którym można do woli spacerować. Mi osobiście przypominał wnętrza z filmów o Harrym Potterze. Do zwiedzania dostępny jest również Kościół Najświętszej Marii Panny, w którym pochowany jest między innymi znany wszystkim odkrywca Vasco da Gama.

 • Ze względu na to, że Kościół Hieronimitów jest jednym z najpopularniejszych zabytków Lizbony warto się nastawić na oczekiwanie w kolejce do wejścia. Kiedy byliśmy tam pierwszy raz, zastała nas kolejka na dwie godziny czekania. Kolejnego dnia o podobnej porze udało się wejść bez żadnej kolejki, a w środku właściwie nie było turystów. Nie ma reguły…
 • Bilety zawczasu można kupić online, aby nie czekać najpierw do kasy biletowej, a potem do wejścia.
 • Klasztor jest naprawdę perełką architektoniczną, więc nawet jeśli nie lubicie zwiedzać budynków sakralnych, to ten naprawdę warto zobaczyć, mimo że wejście kosztuje 10 euro.

2. Lizbona – co warto zobaczyć? #Wieża Belem (Torre de Belem)

Wieża Belem również wpisana jest na listę UNESCO, a znajduje się vis a vis Klasztoru Hieronimitów. Powstała jako część zabezpieczeń ujęcia rzeki Tag, ale w kolejnych latach funkcjonowały tam też koszary, punkt ochrony telegrafu, poboru opłat od przepływających statków oraz jako latarnia morska. Wieża uznana została również za jeden z siedmiu cudów Portugalii.

Podobno w sezonie do wieży ustawiają się kolejki nawet na godzinę czekania. W lutym w jej okolicy kręciło się dosłownie kilka osób.

 • Niestety ostatnie wejście do wieży odbywa się już o godzinie 17:00. Bierzcie to pod uwagę, organizując sobie zwiedzanie.
 • Bilet również można zakupić online. Cena za wejście to 6 euro.
 • Nie byłam w środku, ale mogę powiedzieć, że wieża na zewnątrz przepięknie się prezentuje podczas zachodu słońca.

3. Lizbona – co warto zobaczyć? #Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos)

Zaraz nieopodal Torre de Belem stoi Pomnik Odkrywców, stworzony, aby upamiętnić szesnastowiecznych marynarzy oraz inne osoby związane z poszerzaniem wiedzy o innych lądach. Na pomniku znajduje się aż trzydzieści trzy postaci, między innymi: Henryk Żeglarz, Vasco da Gama oraz Ferdynand Magellan. Sam pomnik jest jednak stosunkowo nowy. Postawiono go w 1960 roku.

Na ten pięćdziesięciodwu metrowy Pomnik Odkrywców również można wejść. Z góry dobrze widać położoną pod pomnikiem mozaikę, która przedstawia świat z zaznaczonymi miejscami portugalskich odkryć. Mozaikę tę Portugalia otrzymała w podarunku od Rządu Południowej Afryki.

 • wstęp na pomnik kosztuje 6 euro, a ostatnie wejście w sezonie dostepne jest o 18:30

4. Lizbona – co warto zobaczyć? #Pasteis de Belem

Pasteis de Belem to najsłynniejsza cukiernia w całej Lizbonie, istniejąca od 1837 roku, w której spróbować można tradycyjnych portugalskich wypieków o tej samej nazwie. Te ciepłe ciasteczka z budyniowym wnętrzem początkowo wypiekane były przez mnichów w Klasztorze Hieronimitów. Po rozwiązaniu zakonów klasztornych w kraju w 1824 roku, produkcja przeniosła się do położonego nieopodal budynku.

Dzisiaj pod cukiernią ustawiają się kolejki turystów chętnych spróbować pysznych pasteis de belem zgodnych z tradycyjną recepturą. Pastelereia jest jednak ogromna, więc nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem miejsca, mimo że przed lokalem czeka sporo ludzi. Ciasteczka można też brać na wynos, co polecam, bo wnętrze kawiarni nie jest szczególnie urokliwe, a dodatkowo ludziom nad głową stoją ochroniarze 😉

 • Pasteis de Belem, pod nazwą pasteis de nata sprzedawane są również w wielu innych miejscach w Lizbonie. Mi najbardziej smakowały w cukierni na terenie Alfamy, ale te oryginalne również warte są postania w kolejce.
 • Jeśli nie chcecie stać w kolejce, warto wybrać się do cukierni wieczorem. W sezonie otwarta jest aż do 24:00.
 • Jeśli będziecie chcieli spróbować ciasteczek w innych cukierniach, upewnijcie się, że są ciepłe. Na zimno nie są aż tak pyszne 😉

5. Lizbona – co warto zobaczyć? #Murale Bordalo II

Znacznie mniej znaną atrakcją Lizbony są rozsiane po mieści murale wykonane przez artystę o pseudonimie Bordalo II. Na każdym z nich przedstawiony jest inny zwierzak, a ich unikalność polega na tym, że zrobione są z odpadów oraz śmieci znalezionych przez twórcę. To projekt, który ma z jednej strony kolorować miasto, ale z drugiej zachęcać do refleksji nad wpływem zanieczyszczeń na naturę. W Belem, nieopodal Klasztoru Hieronimitów znajduje się wielki szop. Pozostałe murale ulokowane są w innych częściach Lizbony.

 • Bordalo II pochodzi z Portugalii, ale jego prace pojawiają się na całym świecie. Mural jego autorstwa znajduje się między innymi w Łodzi. Jest to ogromny sokół przy ul. Kilińskiego.

6. Lizbona – co warto zobaczyć? #Most 25 kwietnia w Lizbonie

Most 25 kwietnia w Lizbonie może wydać się znajomy tym, którzy lubią filmy amerykańskie lub zwiedzali San Francisco. Został zbudowany dokładnie przez tę samą firmę, która stworzyła słynny most Golden Gate. Do mostu możecie przejść się spacerem po obejrzeniu wszystkich atrakcji Belem.

Moim zdaniem najlepiej prezentuje się on z daleka, gdyż blisko słuchać okropny huk samochodów.

 • Jeśli jeszcze nie będziecie mieć dość punktów widokowych, to na moście znajduje się kolejny. Szukajcie go pod hasłem Pilar 7 Bridge Experience.
 • Wejście na platformę widokową kosztuje 6 euro.
 • Po moście nie można spacerować. Puszczona jest po nim autostrada.

7. Lizbona – co warto zobaczyć? #LX Factory

Będąc w okolicach mostu zdecydowanie warto zajrzeć do słynnego już LX Factory, czyli trochę hipsterskiej przestrzeni, w której zjecie coś lub napijecie się drinka. Znajduje się w zaadaptowanych na nowo byłych budynkach fabrycznych. Miejsce to znane jest szczególnie na instagramie z jednej księgarnio – kawiarni, w której wszyscy robią sobie zdjęcia z podwieszanym rowerem. Wbrew pozorom LX Factory ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. To bardzo industrialna, mało turystyczna przestrzeń, w której czuć klimat nowocześniejszej Lizbony.

 • Tuż obok LX Factory znajduje się jeszcze Village Underground Lisoba. To bardzo nietypowe miejsce, na które składają się co – workingi w starych kontenerach oraz kawiarnia w autobusie, stojącym na jednym z kontenerów.
 • Podobał Ci się artykuł? Sprawdź też co warto zobaczyć w Budapeszcie i co warto zwiedzić w Zurychu!