Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 roku, które weszło w życie kolejnego dnia jest aktem prawnym, który reguluje ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dotyczy ono między innymi sposobu świadczenia usług noclegowych, przez co realnie ogranicza na sposób spędzania czasu w Polsce w listopadzie. Na ten moment obowiązuje od 7 do 29 listopada i teoretycznie zabrania korzystania z noclegów. Zanim jednak zrezygnujesz z wyjazdu w najbliższym terminie, powinninieś dowiedzieć się, jak łatwo można obejść zapisy rozporządzenia i wyjechać na zaplanowany odpoczynek bez łamania prawa.

Żeby było jasne: rozumiem ideę tego rozporządzania i nie zachęcam jakoś szczególnie do podróży w czasie koronawirusa, ale śmieszy mnie nieprzemyślany sposób w jaki wprowadzane są regulacje dotyczące pandemii, dlatego postanowiłam spędzić dwie godziny weekendu, żeby wytłumaczyć Wam, jak w zgodnie z prawem pojechać na wyjazd, na który rzekomo pojechać się nie da. I spokojnie, nie jest to żadne łamanie prawa. Wszystko co tutaj opisuje jest w zgodzie z rozporządzeniem.

Koronawirus – hotele od 7 listopada – zasady działania

Zacznijmy od tego, na co pozwala rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 roku. Według rozporządzenia prowadzenie usług hotelarskich jest dopuszczalne:

 • dla gości korzystających z usług w ramach podróży służbowej,
 • dla gości w podróży wykonywanej w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi,
 • dla gości w ramach podróży związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Omówmy sobie po kolei z jakimi sytuacjami mamy tutaj do czynienia.

1. Goście korzystający z podróży służbowej

Rozporządzenie w tym przypadku dokładnie określa o jakich gościach jest mowa. Chodzi tutaj o podróże służbowe regulowane w Kodeksie Pracy, czyli te znane pod nazwą delagacji. Chodzi o podróże wykonywane na polecanie pracodawcy w celu realizacji zadania służbowego poza siedzibą pracodawcy lub stałym miejscem wykonywania pracy.

Żeby skorzystać z tego wyjątku może więc poprosić pracodawcę o wysłanie Cię w delegację. Niestety obliguje to go do pokrycia kosztów Twojej podróży oraz zapłacenia diety, stąd też trudno będzie Ci go przekonać do takiego działania. Ten punkt rozporządzania jest więc najbardziej restrykcyjny i najlepiej od razu go pominąć, bo dwa pozostałe dają dużo więcej możliwości.

2. Goście, którzy podróżują w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej

Jeśli prowadzisz swoją działalność gospodarczą to sprawa jest prosta. Jedziesz do obiektu i tyle. Absolutnie nikt nie będzie w stanie Ci udowodnić, że nie przyjechałeś pracować. Przecież mogłeś mieć bardzo ważne spotkanie związne z Twoją działalnością w innej miejscowości, nie? Z pewnością nikt nie będzie sprawdzać na czym polega Twoja praca i co robisz w pokoju hotelowym. Jedyne czego możesz się spodziwać, to że hotel poprosi Cię o napisanie oświadczenia, że jesteś w podróży służbowej.

3. Goście, który podróżują w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi

No dobrze, ale co jeśli nie prowadzisz swojej działalności, a Twój szef nie wyśle Cię nie delegację w ramach urlopu? Dla takich osób jak Ty, twórca tego rozporządzenia zostawił prezent, wpisując “podróże wykonywane w związku z czynnościami zawodowymi”. Te czynności zawodowe to tak zwane wszystko i nic. Czynnością zawodową może być napisanie maila albo wykonanie telefonu, ale też milion innych zadań, które wykonujesz w pracy. Czy możesz je wykonywać z hotelu, domku w górach, czy schroniska? Możesz! Czy ktoś będzie sprawdzał, czy naprawdę to zrobiłeś? Nie będzie!

Reasumując, z usług obiektów hotelarskich możesz korzystać w ramach podróży związanych z czynnościami zawodowymi tak długo, jak będziesz w stanie naskrobać oświadczenie, że jesteś w podróży służbowej. Tak, tyle wystarczy. Kartka z oświadczeniem. Nie ma tu żadnego znaczenia, że jesteś z dwójką dzieci, psem, kotem i papużką. Tak długo, jak jesteś w stanie podpisać oświadczenie o tym, że jesteś w podróży służbowej, możesz korzystać z usług obiektów hotelarskich.

Gdzie możesz pojechać w czasach koronawirusa po 7 listopada?

Mówiąc o obiektach hotelarskich rozporządzenie dotyczy krótkotrwałego wynajmu:

 • domów,
 • mieszkań,
 • pokoi,
 • miejsc noclegowych,
 • miejsc na ustawienie namiotów,
 • przyczep samochodowych.

W każdym z tych miejsc możesz więc przedstawić oświadczenie o wyjeździe służbowym i na tej podstawie skorzystać z usługi.

Nie tylko oświadczenie o podróży służbowej

Co jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz oświadczać o tym, że jesteś w podróży służbowej? Jest jeszcze kilka innych sposobów na obejście przepisów. Możesz:

 • podpisać z obiektem umowę na wynajem długoterminowy z jednodniowym okresem wypowiedzenia,
 • podpisać z obiektem umowę o dzieło na przykład w zakresie tworzenia materiałów promocyjnych dla obiektu: zdjeć na social media, czy innych form promocji.

Zamknięcie obiektów noclegowych – wyjątki od reguły

Rozporządzenie też określa kilka innych wyjątkowych sytuacji, w których można skorzystać z usług obiektu bez konieczności składania oświadczenia o realizacji czynności zawodowych. Nocleg wynająć mogą:

 • osoby wykonujące zawód medyczny,
 • sportowcy w czasie zgrupowań oraz współzawodnictwa sportowego,
 • pacjenci z opiekunami, którzy potrzebują noclegu w celu realizacji świadczenia opieki zdrowotnej.
Czy musisz się wymeldować z hotelu 7 listopada?

Co jeśli jesteś już w obiekcie hotelowym? Czy musisz się z niego wynieść w sobotę 7 listopada? Nie. Zgodnie z rozporządzaniem możesz korzystać z noclegu do 10 listopada. Jeśli chcesz zostać dłużej znów wystarczy, że napiszesz oświadczenie o pobycie w celach służbowych i będziesz mógł dalej w nim przebywać.

Co zrobić jeśli masz już zabookowany nocleg między 7 a 29 listopada?

W pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się z obiektem, w którym dokonałeś rezerwacji i zapytać o sposób dogadania się. Najlepiej jednak nie rób tego wcześniej niż dwa tygodnie, a najlepiej kilka dni przed rozpoczęciem pobytu, gdyż przepisy prawne związane ze stanem epidemicznym na bieżąco się zmieniają. Właściciele obiektów są nim związani i tak samo jak ja, czy Ty, nie są w stanie określić, co zmieni się jutro, dlatego czekają z informowaniem gości do ostatniej chwili.

Czy warto wyjechać gdzieś w listopadzie?

Na koniec postawmy pytanie: czy warto w ogóle się w to bawić, czy lepiej zostać w domu? Jeśli chcesz jechać gdziekolwiek, bierz pod uwagę, że sytuacja związana z koronawirusem w Polsce zmienia się dynamicznie, dlatego możesz być zmuszony nagle wracać do domu, chociażby ze względu na zaostrzenie obostrzeń dotyczących hoteli.

Jeśli jednak uważasz, że wyjazd jest lepszy dla Twojego zdrowia psychicznego, czy jest Ci potrzebny z innych powodów, możesz bez większych problemów się gdzieś wybrać (przynajmniej na dzień dzisiejszy), składając odpowiednie oświadczenie. Szczerze polecam w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę gospodarzy bardziej kameralnych miejsc noclegowych, bo może być łatwiej się z nimi dogadać w kwestiach formalnych. Kilka naprawdę wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić nie tylko jesienią znajdziecie TUTAJ!