Hydra to wyspa grecka – jedna z siedmiu niewielkich Wysp Sarońskich. Jej malownicza zabudowa oraz atrakcyjne położenie stosunkowo blisko kontynentu powoduje, że jest to doskonałe miejsce na jednodniowe wycieczki z Aten. Nie ma tam komfortowych willi z basenami, ani żadnych popularnych atrakcji, a mimo to Hydra uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp Grecji. Dowiedz się, jak się dostać na tę malowniczą na wyspę i co tam zobaczyć!

Wyspa Hydra - wycieczka z Aten na jeden dzień

Jeszcze na początku XX wieku Hydra chyliła się ku upadkowi gospodarczemu. Wszystko zmieniło się w latach 60. kiedy to wyspa zaczęła być popularyzowana przez artystów oraz gwiazdy kina w tym Leonarda Cohena, który mieszkał na niej aż 6 lat oraz Sophię Loren, która zagrała w filmie rozgrywającym się na Hydrze: „Chłopiec na delfinie”. Mimo rosnącej popularności wyspa pozostała bardzo autentyczna i wciąż jest miejscem urlopów nie tylko turystów, ale samych Greków. Jej wyjątkowy klimat to coś, po co warto popłynąć na wycieczki z Aten na wyspy.

Hydra – jak się dostać na wyspę?

Jeśli zainteresowała Cię Hydra, na pewno chcesz wiedzieć, jak się dostać na wyspę. Najłatwiej jest dopłynąć na nią z portu w Atenach – Pireusu.

  • Do Aten lata wiele tanich linii z Polski i można wyłapać propozycje w atrakcyjnych cenach.
  • Z lotniska w Atenach do portu w Pireusie jeździ bezpośredni autobus X96. Przejazd zajmuje około 90 min i kosztuje 6 euro. Odjazdy odbywają się co około 30 min przez całą dobę. Alternatywnie można wziąć taksówkę/ubera, ale jest to koszt około 200 zł.
  • Z portu Pireus na wyspę płynie się wodolotem około 1,5h w jedną stronę. Bilety najlepiej jest kupić z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli planujecie wyruszyć w weekend. Kupuje się je online, a następnie trzeba odebrać w porcie w kasie biletowej przed odpływem. Można kupić je za pośrednictwem kilku stron internetowych. My korzystaliśmy z ferryhopper.com
  • Niektóre wodoloty płyną bezpośrednio na Hydrę. Inne zatrzymują się na chwilę na Poros. Te bezpośrednie płyną krócej, a przez to bilety na nie znikają najszybciej. Jeśli wodolot zatrzyma się przy Poros, to jest okazja, żeby z pokładu dodatkowo zobaczyć piękną zabudowę tej wyspy.
  • Rozkład wodolotów pozwala zaplanować sobie jednodniową wycieczkę z Aten. Da się stosunkowo wcześnie wypłynąć i wrócić statkiem po zachodzie słońca.

Wyspa Hydra – jak dojechać i jak się poruszać na miejscu

Wyspa Hydra zachowała swój wyjątkowy klimat między innymi dzięki temu, że obowiązuje na niej zakaz poruszania się nie tylko pojazdami technicznymi, ale nawet rowerami. Wyjątek robi się tylko dla karetek lub pojazdów służb państwowych.

Alternatywą dla samochodów są osiołki, muły oraz konie, które zobaczyć można już po przypłynięciu do portu. Wbrew pozorom nie jest to tylko atrakcja turystyczna. Miejscowi korzystają z tej tradycyjnej formy transportu na co dzień, zarówno do przemieszczania się, jak i przewożenia cięższego ładunku.

Na wyspie kursują również taksówki wodne, a w sezonie dodatkowo kaiki, czyli wodne autobusy. Można nimi dopłynąć na bardziej oddalone od miasta plaże oraz dalsze części wyspy.

Podczas jednodniowej wizyty na wyspie jak najbardziej jednak da się przejść przez praktycznie całe miasteczko na piechotę. Cała Hydra ma zaledwie 50 kilometrów kwadratowych, a jej duża część jest niezabudowana. Mieszka na niej bowiem tylko 2,7 tysiąca mieszkańców. Kilkugodzinny, leniwy spacer pomiędzy kolejnymi uliczkami bez odgłosu samochodów to doskonały sposób na odpoczynek od głośnych, miejscami bardzo brudnych i tłocznych Aten.

Wyspa Hydra – co warto zobaczyć?

Co ma do zaoferowania Hydra? Co zobaczyć w ciągu jednego dnia? Hydra nie ma jakichś konkretnych atrakcji, a zarazem wyspa to jedna wielka atrakcja sama w sobie. To przede wszystkim ze względu na wyjątkową, doskonale utrzymaną zabudowę z XVIII wieku. Przepiękne bielone domki położone na wzgórzu wyglądają uroczo zarówno z portu, jak i kiedy spaceruje się między nimi.

O Hydrze mówi się, że jest alternatywą dla wycieczki z Aten na Santorini. Płynie się tam dużo krócej, można liczyć na mniej turystów, a miejsce jest równie malownicze. Porównanie to jest szczególnie trafne ze względu na błękitne i granatowe elementy dekoracyjne na budynkach. W tym odcieniu pomalowane są drzwi niejedne drzwi i okiennice.

W przeciwieństwie do Santorini na Hydrze łatwo również o inne pastelowe odcienie. Podczas spaceru między kolejnymi domkami szybko natrafisz na zielenie, czerwienie i żółcie. Dodatkowego uroku nadają wyspie intensywnie różowe kwiaty bugenwille. Taki spacer pomiędzy kolejnymi uliczkami to najlepszy sposób na poznanie klimatu wyspy.

Hydra – co zobaczyć poza domkami?

Jeśli wybierasz się na Hydrę w okresie letnim, licz się z wysokimi temperaturami. Po spacerze w krętych, ciasnych i stromych uliczkach najlepiej więc przysiąść na jednej z plaż. Większość z nich wymaga wykupienia leżaka, ale warto skorzystać z takiej opcji na ochłodę i popływać w lazurowej wodzie lub napić się drinka z palemką.

Plaże na Hydrze blisko portu – która najlepsza?

  1. Avlaki – niewielka, kamienista dzika plaża, do której da się dość szybko dojść z głównego portu
  2. Vychos – kamienista plaża około 2km d głównego portu z płatnymi leżakami, restauracją i lazurową wodą do pływania
  3. Kamini – niewielka plaża z płatnymi leżakami na trasie między głównym portem a Vychos

Jeśli interesuje Cię wycieczka z Aten na Hydrę na jeden dzień, najlepiej przejść się spacerem na Vychos, po drodze zahaczając o malutki, bardzo kameralny i urokliwy port w rybackiej wioseczce Kamini. To dobre miejsce na relaks i lekki obiad. Zjeść coś możesz też na samej Kamini. W tamtejszej restauracji warto przekąsić na przykład sałatkę z arbuzem, fetą i miętą.

Hydra – co jeszcze warto wiedzieć?

Mimo że Hydra to dużo mniej znana wyspa niż Santorini czy Mykonos, w sezonie odwiedza ją dziennie nawet 10 tysięcy turystów. Jeśli chcesz zostać na niej dłużej niż kilka godzin, lepiej zabookować nocleg z wyprzedzeniem. Warto o tym pomyśleć szczególnie w weekendy, kiedy to na wyspy zjeżdżają się nie tylko turyści, ale też Grecy na co dzień pracujący w Atenach.

Byliśmy na wyspie tylko w ciągu dnia, ale podobno ożywia się ona najmocniej po zachodzie słońca. To za sprawą dużej ilości kafejek, barów i dyskotek. W dzień jednak z łatwością znajdziesz knajpę, w której można zjeść świeżą rybę lub owoce morza. W samym porcie jest ich co najmniej kilka.

Moim zdaniem najlepiej jest się wybrać na Hydrę poza sezonem, aby uniknąć najwyższych temperatur oraz dużej ilości turystów. My byliśmy tam w czasie pandemii, a mimo to było trochę ludzi, szczególnie na plażach.

Przed wyruszeniem na spacer po wyspie warto wyposażyć się w krem do opalania, butelkę z wodą i kapelusz. Kilka godzin chodzenia po malowniczych, ale dość stromych i krętych uliczkach potrafi mocno dać się we znaki skórze.

Lubisz odwiedzać kolorowe miasteczka? Sprawdź też włoskie Cinque Terre!

Sprawdź drugą wyspę blisko Aten: Egina – wyspa pistacjowa blisko stolicy Grecji!