Egina – wyspa pistacjowa, na którą dostaniesz się w zaledwie godzinę ze stolicy Grecji, to jeden z dobrych kierunków na weekendowy wypad z Aten. Wyspiarski nieśpieszny klimat, kameralne plaże i kolorowe uliczki przyciągają nie tylko turystów, ale przede wszystkim samych Greków na co dzień pracujących na kontynencie. Sprawdź, co ma do zaoferowania Egina i dlaczego warto odwiedzić tę mniej znaną wyspę Zatoki Sarońskiej!

Egina – wyspa na jednodniowy wypad z Aten

Wyspa Egina, po angielsku nazywana Aegina, to druga co do wielkości wyspa w Zatoce Sarońskiej. Ze względu na bliskie położenie względem stolicy Grecji, jest chętnie wybieranym kierunkiem na weekendowe wypady przez samych Greków, na co dzień pracujących w Atenach.

Nie jest to miejsce typowo turystyczne. Nie ma co spodziewać się tam tłumów Azjatów, ale nie sposób też znaleźć jakieś szczególnie znane atrakcje. Egina zachęca natomiast nieśpiesznym greckim klimatem, kolorowymi uliczkami i pistacjami, które są symbolem wyspy. Jeśli jedziesz tam na jeden dzień, najlepiej skupić się na stolicy wyspy.

Egina – wyspa pistacjowa w Grecji

Egina rozpoznawana jest przede wszystkim z upraw charakterystycznych zielonych orzeszków, stąd też określana się ją jako wyspa pistacjowa. W miasteczku bez trudu znajdziesz mnóstwo wyrobów z wykorzystaniem pistacji: lody, drinki, baklavy, wypieki, wytrawne potrawy w restauracjach i kosmetyki. We wrześniu na wyspie odbywa się nawet Festiwal Pistacjowy. Naturalnie więc nie sposób wypłynąć stamtąd bez obkupienia się w pistacje. Warto wziąć ze sobą na przykład pistacje niesolone, które są trudno dostępne w Polsce.

Egina – nie tylko pistacje

Grecka wyspa Egina to jednak nie tylko pistacje. To też klimatyczne uliczki, starożytne ruiny oraz pyszne owoce morza. Jeśli jedziesz tam tylko na jeden dzień, najlepiej pospacerować po stolicy wyspy o tej samej nazwie.

Egina to niewielkie, urokliwe miasteczko z portem, do którego dopływa się z Pireusu. Latem w upalnym słońcu przemierzanie ich nieśpiesznie zajmuje trochę czasu. Po drodze warto zajrzeć do sklepików z lokalnymi wyrobami i zjeść lody lub wypić drinka w jednej z knajpek w porcie.

Na obiad natomiast lepiej udać się w stronę plaży, gdzie przy samym brzegu rozstawione są kolorowe krzesła greckich knajpek. Czekają tam pyszne owoce morza i świeże ryby.

Egina – plaże – czy warto wybrać się na plażowanie?

Miasteczko Egina nie jest szczególnie dobrym wyborem dla tych, którzy szukają idealnego miejsca na plażowanie. Blisko portu są tylko dwie, stosunkowo niewielkie plaże. Jeśli jednak uciekasz przed skwarem miasta, jakiego nie sposób nie doświadczyć latem w Atenach, to będą one zdecydowanie wystarczające. Z plaży bez obaw można wejść do wody i schłodzić się po dłuższym spacerze między urokliwymi uliczkami.

Jeśli szukasz piękniejszych plaż, to powinieneś wybrać do drugiego portu na wyspie w miasteczku Agia Marina. To bardziej turystyczna część Eginy, gdzie znajduje się 500 metrową plaża. Jeśli jednak tak jak my, wybierasz się na jednodniową wycieczkę z Aten, będzie Ci ciężko pogodzić nieśpieszne zwiedzanie stolicy z objeżdżaniem całej wyspy.

Wyspa Egina – co zwiedzieć

Egina to wyspa, na której znajduje się też starożytne ruiny. My po tygodniu zwiedzania tego typu obiektów w Atenach odpuściliśmy sobie kolejne wiekowe atrakcje. Jeśli lubisz takie obiekty, to warta zobaczenia jest z pewnością położna 10 km od centrum miasteczka Świątynia Afai z 480 r. p.n.e. , (starsza o 60 lat nawet od ateńskiego Partenonu) oraz charakterystyczny Kościół Agios Nektarios. Najłatwiej do tych miejsc, podobnie jak do oddalonych od stolicy plaż, dotrzeć wypożyczonym samochodem – autobusy jeżdżą bardzo rzadko.

Pireus – Egina – jak dopłynąć na Eginę z Aten?

Aegina ma malowniczy port, do którego dopłyniesz promem z Pireusu w ciągu 1,5h. Jeśli wybierzesz wodolot, podróż będzie o połowę krótsza. Do Portu w Pireusie bez problemu dostaniesz się metrem z centrum Aten.

Na trasie Pireus – Egina promy i wodoloty kursują kilka razy dziennie. Bilety możesz kupić online, korzystając z jednej z porównywarek biletów promowych . My korzystaliśmy ze strony ferryhopper.com. Ceny wahają się od 8 do 13 euro w jedną stronę.

Sprawdź też, co ma do zaoferowania kolorowa Hydra – kolejna wyspa Zatoki Sarońskiej!