Wenecja to miasto obfitujące w atrakcje, które każdy powinien zobaczyć chociaż raz w życiu. Emanuje niesamowitym klimatem, jakiego nie sposób szukać nigdzie indziej. Wenecję nie bez przyczyny odwiedzają setki tysięcy turystów rocznie. Mimo natłoku ludzi wciąż można tam znaleźć miejsca autentyczne i lokalne. Co ma do zaoferowania włoskie miasto na wodzie? Sprawdź atrakcje, które musisz zobaczyć w Wenecji!

Wenecja – atrakcje turystyczne odwiedzane najczęściej

Wenecja obfituje w setki klimatycznych uliczek poprzecinanych kanałami, po których leniwe suną gondolierzy. Jednak to nie te włoskie zaułki są najchętniej odwiedzane przez turystów tłumnie przybywających do Wenecji. Zdecydowanie najpopularniejsze atrakcje turystyczne skupia dzielnica San Marco i znajdujący się w niej plac Św. Marka.

Piazza San Marco to właściwie punkt obowiązkowy podczas wycieczki do Wenecji. To przy nim ulokowane są podręcznikowe atrakcje miasta – Bazylika Św. Marka, Pałac Dożów i wysoka dzwonnica, z której rozpościera się widok nie tylko na miasto, ale całą Zatokę Wenecką. Jego doniosłość podkreśla fakt, że jako jedyny w Wenecji nosi nazwę placu – wszelkie inne skwery w mieście określane są jako campo albo piazzale, więc nie sposób go pomylić z żadnym innym miejscem.

Najpopularniejsza atrakcja Wenecji – Plac Św. Marka

Plac Św. Marka codziennie ściąga tysiące turystów i w ciągu dnia bardzo trudno docenić jego piękno. Najlepiej więc odwiedzić go z samego rana. Wtedy plac jest niemalże zupełnie pusty, co sprzyja fotografowaniu i pozwala nacieszyć się weneckim klimatem podczas wschodzącego słońca.

Z rana najłatwiej też wejść do Bazyliki, Pałacu Dożów lub na dzwonnicę bez wcześniejszego rezerwowania biletu. Kolejki do tych miejsc formują się jeszcze przed otwarciem kas, dlatego dobrym pomysłem jest wcześniejsze przemyślenie kolejności zwiedzania – tak, aby nie tracić czasu na czekanie na wejście.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup biletu online na konkretną godzinę. Chociaż wiąże się to z dodatkową dopłatą (nawet 100% więcej niż w kasie na miejscu), pozwoli oszczędzić wiele czasu, który przeznaczysz na zwiedzanie kolejnych części miasta. Tutaj znajdziesz bilety, dostępne sloty czasowe i aktualne ceny!

Wenecja – atrakcje – Pałac Dożów

O ile stosunkowo łatwo domyślić się w jakim celu powstała Bazylika, to już Pałac Dożów dla wielu osób może brzmieć dość egzotycznie. Określenie Doża przeznaczone było dla najwyższych urzędników państwowych, którzy wybierani byli na dożywotnie kadencje. Do śmierci zamieszkiwali oni Pałac i nie mieli możliwości swobodnego opuszczania Wenecji. Od XX wieku pałac funkcjonuje jako muzeum, w którym można zwiedzać stworzone przez znamienitych artystów bogato zdobione wnętrza przez wieki wykorzystywane przez najwyższe władze publiczne.

Co trzeba zobaczyć w Wenecji – Dzwonnica Św. Marka

Najciekawszym elementem na placu jest Dzwonnica Św. Marka. Ma ona prawie 99 metrów wysokości i rozpościera się z niej widok na cała Lagunę Wenecką. Raczej średnio doceniali ten fakt księża, którzy w dawnych czasach byli karani za nieposłuszeństwo poprzez zwieszanie przez okna wierzy zamkniętych w specjalnych klatkach.

Co ciekawe, wieża ma tylko niewiele ponad 100 lat, ale jest wierną kopią swojej średniowiecznej poprzedniczki, która zawaliła się w 1902 roku. Wysokość może przerażać tych, którzy nie lubią wchodzić po krętych schodach, jednak na górę wjeżdża się szybką windą, dzięki czemu dzwonnica jest dostępna dla każdego.

Co zobaczyć w Wenecji – Most Westchnień

Nieopodal placu Św. Marka natrafisz na Most Westchnień. Jego romantyczna nazwa jest poniekąd myląca, bo nawiązuje do westchnień skazańców, którzy przechodzili nim – często w jedną stronę – do więzienia. Most ten łączy Pałac Dożów z nowszym skrzydłem więziennym. Romantycy nadali mu taką nazwę, aby upamiętnić więźniów, którzy wzdychali – ostatni raz spoglądając na miasto przez wąskie okna zabudowanego mostu.

Most Westchnień da się oglądać z Ponte della Paglia, ale istnieje również opcja, aby wejść do środka, o ile zdecydujesz się na zwiedzanie Pałacu Dożów. Niektórzy wierzą, że przepłynięcie pod mostem ma zapewnić zakochanym wieczną miłość, dlatego istnieje również opcja, aby podziwiać most, płynąc pod nim gondolą.

Co zobaczyć w Wenecji – Caffe Florian

Przy placu Św. Marka umiejscowiona jest najstarsza kawiarnia w Wenecji. Działa ona już od 1720 roku i przez trzysta lat jej działania odwiedzana była przez wielu znamienitych artystów. Jej ogromnym minusem są bardzo wysokie jak na standardy Wenecji ceny, które zniechęcają wiele osób do wejścia do środka. Ja to miejsce potraktowałam jako bardzo komercyjne i odpuściłam wizytę tam, czego do dzisiaj bardzo żałuję. Ze względu wyjątkową historię tego miejsca, jest ono na mojej liście „must see” przy kolejnej wizycie.

Największa atrakcja Wenecji – Canal Grande

Canal Grande – czyli Wielki Kanał – to cieśnina, która przepływa przez Wenecję, dzieląc ją na pół. Łączy lagunę wenecką z placem Św. Marka, a wzdłuż jej brzegów ulokowane są najbardziej okazałe budynki miasta. Można powiedzieć, że to taka główna, bardzo szeroka ulica miasta – z tym, że zamiast podłoża mamy wodę.

Po kanale pływają gondole, taksówki, prywatne łódki, ale też vaporetto, czyli weneckie tramwaje wodne. Pływanie tramwajami jest samo w sobie wyjątkowym przeżyciem, a z ich pokładu najłatwiej podziwiać najpiękniejsze budowle Wenecji.

Co zobaczyć w Wenecji – Ponte di Rialto

Canal Grande można też podziwiać z Ponte di Rialto – jednego z czterech mostów, którymi da się przejść pomiędzy brzegami kanału. Jest to najstarszy, chociaż wielokrotnie odbudowywany most Wenecji. Prowadzą przez niego trzybiegowe schody, środkiem których biegną zabudowania ze sklepikami z pamiątkami.

Co zobaczyć w Wenecji – Ponte dell’Accaemia

Widokówkowe zdjęcia z widokiem na kanał powstają natomiast z drewnianego Ponte dell’Accaemia. Warto przyjść tu na wschód słońca, żeby nacieszyć się widokiem bez tłumu przeprawiających się na drugi brzeg ludzi. Stąd Canal Grande prezentuje się wyjątkowo dobrze, dlatego miejsce to jest zwykle obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Wenecji.

Co warto zobaczyć w Wenecji? – Scala Contarini del Bovolo

Scala Contarini del Bovolo to miejsce trochę ukryte przed tłumami turystów. Zdecydowanie warto tam jednak zajrzeć ze względu na rozpościerające się z góry widoki na miasto. Scala to kręta, bogato zdobiona klatka schodowa zwieńczona niewielkim tarasem widokowym, z którego da się zobaczyć dzwonnicę Św. Marka oraz dachy weneckich domów. Wysokość wieży oraz brak tłumu turystów powodują, że łatwo tu o malownicze instagramowe zdjęcia z Wenecją w tle.

Dojście do pałacu z charakterystyczną klatką schodową wcale nie jest takie łatwe. Najlepiej rozglądać się za niewielkimi żółtymi tabliczkami z nazwą miejsca. Bilety kupisz na miejscu, a pod tym linkiem znajdziesz aktualne informacje na temat cen oraz godzin otwarcia wieży.

Wenecja – atrakcje nieoczywiste – księgarnia Acqua Alta

Księgarnia Acqua Alta wzięła swoją nazwę od sezonowych przypływów, które zalewają Wenecję. Atrakcja ta jest mniej typowa, jednak miejsce to z roku na rok zyskuje na popularności. Wszystko za sprawą nieoczywistego wnętrza. Książki znajdują się tu nie tylko na typowych półkach, ale również na w baliach i łodziach. Największe wrażenie robią jednak z pewnością tomiszcza upakowane do najprawdziwszej gondoli oraz książkowe schody na tarasie księgarni.

Ksiągarnia – nomen omem została już raz zalana podczas przypływu w listopadzie 2019 roku. To właśnie ze zniszczonych wtedy przez wodę pozycji powstały wspomniane wyżej schody, na których dzisiaj można pozować do zdjęć. Poza nimi atrakcją księgarni jest też druga, zacumowana na kanale gondola, do której można wejść na zdjęcia. Furorę robią także smacznie śpiące na książkach koty.

Wenecja – zwiedzanie we włoskim slow stylu

Wiesz już co ma do zaoferowania Wenecja. Zwiedzanie najlepiej zaplanować sobie we włoskim stylu i dopasować się czasowo do rytmu miasta. We Włoszech klasyczną częścią dnia jest siesta, kiedy to większość restauracji i sklepików jest zamknięta. Tyczy się to szczególnie mniej turystycznych, lokalnych miejsc. Warto mieć to na uwadze, planując pobyt w mieście kanałów.

Jadąc w miesiącach wakacyjnych szczególnie warto wychodzić na zwiedzenie wcześnie rano – najlepiej na wschód słońca, a między 13:00 a 17:00 zrobić sobie odpoczynek w hotelu lub apartamencie. Ma to dwie istotne zalet. Po pierwsze, unikniesz wtedy zwiedzania w upale, który w lecie potrafi być w mieście nieznośny. Po drugie z rana, będziesz mógł podziwiać niemalże pustą Wenecję, a wieczorem spędzać czas w lokalnych knajpach. My wszystkie te zdjęcia całkowicie bez ludzi robiliśmy właśnie w okolicach wschodu słońca.

Wenecja – co zwiedzić w jeden dzień?

Wiele osób decyduje się przyjechać do Wenecji tylko na jeden dzień. Czy zwiedzanie w jeden dzień w ogóle ma sens? Oczywiście lepiej zobaczyć Wenecję chociaż przez kilka godzin, niż w ogóle, jednak w rzeczywistości niecała doba to za mało, żeby móc nacieszyć się klimatem miasta i w spokoju odwiedzić kolejne jego zakamarki. W jeden dzień zdecydowanie nie będziesz też mieć czasu, aby popłynąć na pobliskie wyspy zatoki weneckiej, w tym urokliwe kolorowe Burano.

Wenecja – co zwiedzić w 1 dzień?

W jeden dzień turyści najczęściej są w stanie odwiedzić właściwie tylko dzielnicę San Marco. Skupiają się na placu Św. Marka i kilku pobliskich uliczkach, a do tego większość czasu stoją w kolejkach do Bazyliki, Pałacu Dożów oraz na Dzwonnicę. Trudno w taki sposób wczuć się chociaż odrobinę w wenecki klimat. Od takich osób słyszy się potem, że Wenecja im się nie podobała.

Wenecja – zwiedzenie w jeden dzień – czy to etyczne?

Poza zadaniem sobie pytania o to, co zobaczyć w 1 dzień w Wenecji, warto też zapytać, czy takie zwiedzanie jest etyczne. Wenecja od dawna zmaga się z zalewem jednodniowych turystów, którzy nie płacą za noclegi, a przez to również nie opłacają podatku turystycznego. Korzystają oni z uroków miasta, ale nie dokładają się do jego utrzymania, które ze względu na nietypowe położenie Wenecji, jest bardzo kosztowne.

Od dłuższego czasu rozmawia się więc o wprowadzeniu biletów wstępu dla osób wpadających do Wenecji na jeden dzień. Data wprowadzenia eksperymentalnej opłaty zapowiadana jest na 16 styczeń 2023 r. Ma wynosić od 3 do 10 euro w zależności od dnia tygodnia, czy specjalnych wydarzeń organizowanych w mieście.

Opłaty za wstęp do miasta nie są dla Włochów nowością. Za bilet wstępu na teren miasteczek trzeba zapłacić chociażby w liguryjskim Cinque Terre.

Wenecja – jak dojechać?

Jeśli interesuje Cię Wenecja, na pewno chcesz wiedzieć, jak dojechać z lotniska do centrum.

Miasto ma dwa lotniska, na które można dostać się z Polski: Marco Polo oraz Treviso. Na to drugie latają tanie linie w bardzo konkurencyjnych cenach. Najtaniej jest polecieć na lotnisko Treviso i stamtąd dojechać do miasta autobusem.

Wenecja – Treviso – jak dojechać?

Lotnisko to oddalone jest od Wenecji o 25 km. Między nim a Piazzale Roma kursuje autobus ATVO, a przejazd trwa 40 minut, ale później musisz się jeszcze dostać do starej części Wenecji. Aktualny rozkład oraz ceny sprawdzisz na stronie przewoźnika.

Wenecja Marco Polo – jak dojechać?

Bardziej komfortową opcją jest lot Warszawa – Wenecja Marco Polo. Z tego lotniska do Piazzale Roma również kursuje autobus linii ATVO, którego czas dojazdu wynosi między 15 a 20 minut.

Alternatywie można dostać się na lotnisko tramwajem wodnym – vaporetto. Trasę tę obsługuje Alilaguna. Chociaż płynie się dłużej, bo 70 minut – jest to atrakcja sama w sobie. Poza tym, tramwaj dopływa bezpośrednio do centrum Wenecji. Aktualnie obsługiwane trasy oraz koszt przejazdu znajdziesz na stronie przewoźnika.

Wenecja – noclegi i hotele – gdzie najlepiej się zatrzymać?

Wenecja nie należy do szczególnie tanich, dlatego wiele osób decyduje się na nocleg w Mestre – kontynentalnej nowej części miasta. Żeby poczuć wenecki klimat zdecydowanie jednak warto dopłacić za hotel w starej Wenecji. Noclegi szczególnie urokliwe, to B&B prowadzone przez Włochów.

Osobiście spałam w bardzo klimatycznym Rigoletto Charm w dzielnicy Cannaregio. W cenie było pyszne śniadanie ze świeżo paloną włoską kawą. Dużą zaletą była sama lokalizacja – blisko do kanałów, mostów i samego Canal Grande. Miejsce znajduje się też stosunkowo niedaleko dworca kolejowego, co istotne o tyle, że w Wenecji, w której jest mnóstwo mostów ze schodami przenoszenie walizki przez pół miasta jest bardzo uciążliwe.

Tutaj zostawiam namiar na ten pensjonat → Nocleg – Wenecja – Rigoletto Charm

Wenecja – gdzie kupić pamiątki?

Wenecja obfituje w sklepy i sklepiki, w których możesz zaopatrzyć się w pamiątki. Wśród wielu tandetnych chińskich propozycji dość łatwo znaleźć urokliwe pracownie, produkujące prawdziwe włoskie cuda. Zjawiskową pamiątką kojarzoną z Wenecją będą z pewnością maski karnawałowe. W ich poszukiwaniu najlepiej zajrzeć do niewielkich atelier. Niektóre z nich oferują możliwość wykonania swojej własnej maski, ale te zrobione przez artystów są niesamowicie piękne.

Dobrym miejscem na zakup pamiątek są również małe księgarnie. Można w nich dorwać anglojęzyczne książki trudno dostępne w Polsce, takie jak: „Venice as I love it. A guide to get lost with” napisaną przez F. Thierard albo „When in Venice walk in single file. Instructions for use of the city” autorstwa F. Berger.